چطور از یادگیری زبان انگلیسی لذت ببریم

چطور از یادگیری زبان انگلیسی لذت ببریم

1. اهدافی را انتخاب کنید که کوچک اما دست یافتنی باشند

"من می خواهم انگلیسی صحبت کنم" یک هدف بزرگ است. برای اینکه بتوانید یک زبان خارجی یاد بگیرید، 100 ها ساعت یادگیری و تمرین نیاز است. برای رسیدن به این مرحله باید برای خود اهداف کوچک و قابل کنترل انتخاب کنید. مثلا "من می خواهم 3 درس از زبانیک را این هفته تمام کنم" یک هدف دست یافتنی و انگیزاننده است. یک هدف کوچک برای هر هفته در نظر بگیرید و برای رسیدن به آن تلاش کنید، آن وقت ببینید که چطور به آن هدف دست می یابید و چقدر این لذت بخش است.

2. بخود بگویید: "من می توانم زبان یاد بگیرم"

تجربه نشان داده است آن دسته از افرادی که مدام به خود می گویند "من می توانم زبان انگلیسی یاد بگیریم" بسیار نسبت به افرادی که این باور را ندارند موفق تر هستند. بطور کلی افرادی که باور دارند می توانند چیزی را یاد بگیرند در یادگیری موفق تر هستند. یک راهکار برای موفقیت این است که شما می توانید ذهن خود را به این عادت دهید که مثبت بیاندیشد و این تنها با تکرار و یادآوری "من می توانم" امکان پذیر است. پس بجای اینکه خودتان را سرزنش کنید که چرا به اندازه کافی خوب نیستید، روی اهداف کوچک خودتان تمرکز کنید و بخود بگویید "من می توانم".

3. از روش هایی استفاده کنید که قبلا با آنها موفق شده اید

وقتی از افراد موفق سوال شود که از چه روشی استفاده کرده اید می بینیم که هر کس از روش خاصی برای یادگیری استفاده کرده است. آن روشی که برای یک نفر جواب داده است ممکن است برای دیگران جواب ندهد. به مهارت ها و یا درس هایی که قبلا با موفقیت یاد گرفته اید فکر کنید و ببینید که از چه روشی استفاده کرده اید. آیا طبق یک زمان بندی منظم پیش رفتید یا اینکه بهمراه یک دوست مطالعه کردید. هر روشی که استفاده کرده باشید، احتمال اینکه باز هم جواب دهد بسیار زیاد است. 

 

4. آهسته و پیوسته یاد بگیرید نه یکباره و بسیار

مطالعات نشان می دهد کسانی که در تعداد دفعات مکرر اما کوتاه به مطالعه می پردازند، 2.5 برابر بیشتر از کسانی یاد می گیرند که در تعداد دفعات کم اما طولانی مطالعه می کنند. برای مثال کسانی که هر روز 20 الی 30 دقیقه مطالعه می کنند موفق تر از کسانی هستند که یک مرتبه در ماه برای 6 ساعت پشت سر هم مطالعه می کنند. برای یادگیری بهتر است یک تقویم تهیه کنید و تعداد دفعات و زمان مطالعه خود را در آن یاد داشت کنید تا در طول یک هفته فراموش نکنید چه موقع و به چه اندازه باید مطالعه کنید.

5. به دنبال موفقیت تدریجی باشید نه موفقیت یک شبه

یادگیری زبان را می توان به دوی ماراتون تشبیه کرد نه دوی 100 متر. اگر از همان ابتدا با این واقعیت کنار بیایید که موفقیت یک شبه اتفاق نمی افتد، آنگاه اولین گام برای موفقیت را برداشته اید. بخصوص افرادی که در یک شغل تمام وقت شاغل هستند و یا کارهای زیادی برای انجام دادن دارند، برای یادگیری زبان نیازمند زمان بیشتری هستند. یادگیری زبان نیازمند زمان است. البته هر چه زمان بیشتری را صرف یادگیری کنیم بیشتر و سریعتر هم یاد خواهیم گرفت. حتی با روزی نیم ساعت مطالعه هم می توانیم ظرف مدت یک ماه به مرحله ای برسیم که براحتی بتوانیم مکالمه های ساده داشته باشیم. 

 

6. برای یادگیری زبان از تشریفات استفاده کنید

شاید برای شما  بهترین زمان برای یادگیری در روز ساعت 11 ظهر باشد. پس قبل از ساعت 11 ظهر تشریفات خاصی را آماده کنید. مثلا یک فنجان قهوه برای خود بریزید، ایمیل های خود را ببندید و برای 10 الی 20 دقیقه تمرکز خود را بر روی مطالعه قرار دهید. داشتن تشریفات کوتاه اما لذت بخش برای یادگیری زبان می تواند برای شما انگیزه ایجاد کند. با این روش حتی در روزهایی که حال و حوصله تمرین و مطالعه نداشته باشید، این تشریفات می تواند انگیزه شما را برگرداند. 

7. در تصورات خودتان، تصویری از خودتان که دارید بخوبی انگلیسی صحبت می کنید، بکشید

رویا پردازی کردن در مورد اینکه بخوبی می توانید زبان انگلیسی صحبت کنید، کار بیهوده ای نیست و بسیار می تواند کمک کند. این رویا پردازی ها و فانتزی های موفقیت هستند که در مواقع سختی و بی انگیزگی، دوباره به شما انگیزه می دهند و شما را به سمت موفقیت دعوت می کنند. پس سعی کنید زمانی را هم برای رویا پردازی اختصاص دهید.

8. برای خود مدل های موفقیت پیدا کنید

افرادی را پیدا کنید که آنها هم مثل شما زبان انگلیسی یاد می گیرند، و پیشرفت آنها را دنبال و بررسی کنید. بگذارید تا آنها الهام بخش شما باشند. شما می توانید چنین افرادی را در سایت هایی از قبیل اینستاگرام، تلگرام و زبانیک پیدا کنید. 

9. آن چیزی را انجام دهید که از انجام دادن آن بیشتر لذت می برید

شاید شما عاشق مطالعه گرامر باشید اما از نوشتن متنفر باشید. در چنین مواردی مثل پدر و مادری که غذایی که کودکشان دوست ندارد لا به لای غذای مورد علاقه اش قرار می دهند، شما هم تعادلی بین بخش هایی از زبان که دوست دارید و بخش هایی که دوست ندارید برقرار کنید. به این شکل که بیشتر وقت خود را صرف یادگیری بخش هایی که دوست دارید کنید، و در بین آن کمی هم به یادگیری قسمت هایی که دوست ندارید بپردازید. به مرور زمان به این نتیجه می رسید که از کل یادگیری زبان لذت می برید. 

10. استراحت های منظم به خودتان بدهید

درست مثل بدن ما که بعد از کار سنگین در باشگاه ورزشی یا محیط کار نیازمند استراحت و ریکاوری است، ذهن ما هم برای یادگیری بهتر بعد از هر دوره مطالعه نیازمند استراحت است. پس ذهن خود را خیلی خسته نکنید و هرزگاهی به آن استراحت بدهید. یک فنجان قهوه بخورید و کمی هوای تازه استشمام کنید. به آهنگ هایی که دوست دارید گوش کنید و یا به تماشای یک فیلم خوب بروید. 

مطالب اخیر