تقویت مهارت های listening، writing و reading

تقویت مهارت های listening، writing و reading

می خواهید listening, reading و writing شما بهتر شود؟

گوش کردن به رادیوهای انگلیسی زبان و تماشای فیلم و سریال انگلیسی راه هایی هستند که مهارت listening را در شما تقویت می کنند، برای تقویت مهارت reading کتاب، روزنامه و مجله انگلیسی مورد علاقه خود را بخوانید و در این کار پشت کار داشته باشید. مهارت writing در شما تنها با نوشتن بهتر می شود. برای یک دوست انگلیسی زبان email بفرستید. برای تقویت این مهارت ادامه مطلب را بخوانید.

 

 

1. به رادیو های انگلیسی و فایل های صوتی به زبان انگلیسی گوش کنید

یکی از بهترین راه ها برای تقویت مهارت listening دانلود فایل های صوتی به زبان انگلیسی یا نرم افزار های رادیو های انگلیسی روی گوشی شما است.

 • بعد از دانلود این فایل ها و نرم افزار ها حالا باید سعی کنید روزانه حداقل 30 دقیقه به آنها گوش کنید، می توان این کار را زمان ورزش کردن، یا در حین رفتن به محل کار یا خانه، یا حتی زمان کار با کامپیوتر انجام دهید.
 • سعی کنید آن چیزی را می شنوید بفهمید، و اجازه ندهید که در یک سری کلمات انگلیسی نامفهوم برای شما غرق شوید. حتی اگر سرعت آنها زیاد است سعی کنید که کلمات یا عبارات کلیدی آن را بفهمید تا بتوانید موضوع کلی که درباره آن صحبت می شود را بفهمید.
 • اگر می توانید کلماتی را که معنی آنها را نمی دانید یادداشت کنید تا بعدا آنها را در دیکشنری پیدا کنید. بعد از این کار دوباره به فایل صوتی یا رادیویی گوش کنید و سعی کنید معنی کلماتی را که پیدا کردید در متن listening چک کنید.

 

 

2. فیلم و سریال انگلیسی نگاه کنید

یک راه بسیار جذاب و سرگرم کننده برای تقویت listening نگاه کردن به فیلم ها و سریال های زبان اصلی است. 

 • سعی کنید فیلم یا سریال هایی را انتخاب کنید که از آن لذت می برید. این کار باعث می شود که دیگر به این تمرین به عنوان یک تکلیف نگاه نکنید. در صورت امکان فیلم ها یا سریال هایی را انتخاب کنید که به آنها آشنا هستید، مثل کارتون های دوره کودکی یا فیلم های خیلی معروف. اگر شما داستان فیلم را از قبل بدانید فهمیدن زبان فیلم برای شما بسیار آسانتر خواهد شد. 
 • سعی کنید فیلم ها و سریال ها را با زیر نویس فارسی نبینید. این کار باعث از بین رفتن تمرکز شما می شود و باعث می شود که کمتر روی فهمیدن زبان که هدف اصلی شماست تمرکز کنید.

 

 

3. کتاب، روزنامه یا مجله انگلیسی بخوانید

مهارت reading یکی از مهمترین ارکان یادگیری زبان است.

 • متن هایی را انتخاب کنید که واقعا به آنها علاقه داشته باشید. این متن می تواند یک رمان باشد یا روزنامه نیویورک تایمز و یا یک مجله fashion باشد. متن را انتخاب کنید و خواندن را شروع کنید. اگر متن برای شما خسته کننده باشد بزودی آنها را رها می کنید. 
 • باز هم سعی کنید آنچه را که می خوانید بفهمید، فقط از روی متن رد نشود. زیر کلمه ها یا عبارت هایی که متوجه نمی شوید را خط بکشید و سپس آنها را در دیکشنری چک کنید. 
 • اگر در مکانی خلوت هستید با صدای بلند متن را بخوانید، با اینکا هم روی مهارت reading کار می کنید و هم می توانید بر روی تلفظ تمرین کنید.

 

 

4. کار های روزانه خود را به انگلیسی بنویسید

علاوه بر مهارت های listening و reading، باید بر روی مهارت writing هم کار کنید. 

 • این مهارت شاید یکی از سخت ترین جنبه های یادگیری زبان باشد، اما با این حال بسیار مهم است. نوشتن به زبان انگلیسی به شما کمک می کند تا روی ساختار جملات، گرامر و املای کلمات تمرین کنید. 
 • سعی کنید روزانه کمی انگلیسی بنویسید. نیازی نیست که حتما در مورد خودتان بنویسید، می توانید درباره آب و هوا، نهاری که خوردید یا حتی برنامه شما برای روز آینده باشد.
 • اگر خواستید می توانید آن را به یک انگلیسی زبان نشان دهید تا آن را برای شما تصحیح کند و اشکالات شما را بگوید. با این کار شما دیگر مرتکب اشتباهات تکراری در نوشتن نمی شود و اصطلاحا یک اشتباه ملکه ذهن شما نمی شود. 

 

 

5. یک دوست انگلیسی زبان آنلاین (اینترنتی) پیدا کنید 

هر وقت مهارت writing شما خوب شد می توانید با یک دوست انگلیسی زبان بصورت آنلاین چت کنید. 

 • داشتن یک دوست انگلیسی زبان اینترنتی می تواند لذت تمرین نوشتن به انگلیسی را با شوق دریافت نامه یا ایمیل همراه کند.
 • دوست اینترنتی می تواند کسی باشد که مثل شما دارد انگلیسی یاد می گیرد یا یک انگلیسی زبان باشد که با نوشتن برای شما دارد زبان مادری شما را یاد می گیرد.
 • داشتن یک دوست اینترنتی از کشور های انگلیسی زبان (مثل آمریکا، انگلیس، کانادا، ایرلند، استرالیا، نیوزلند و ...) می تواند به شما این امکان را بدهد که در مورد فرهنگ کشور او و چگونگی زندگی در آن کشور بیشتر بدانید و یاد بگیرید. 

مطالب اخیر