10 روش برای افزایش دامنه لغات انگلیسی

10 روش برای افزایش دامنه لغات انگلیسی

1. کلمات جدید را با شور و اشتیاق یاد بگیرید

زبان انگلیسی یکی از زبان هایی است که بیشترین کلمه را دارد. برای یادگیری بهتر کلمات انگلیسی، داشتن شور و اشتیاق یکی از مهمترین عوامل است. اگر از یاد گرفتن کلمات جدید لذت ببریم، کلمات بیشتری یاد می گیریم و این کلمات را بهتر به یاد می سپاریم. ولی اگر یادگیری لغات جدید را کار سختی بدانیم نمی توانیم در این کار موفق باشیم. برای موفقیت در یادگیری زبان باید از یادگرفتن لغات جدید لذت برد. یکی از راه های لذت بردن از یادگیری لغت های جدید استفاده از بازی های یادگیری کلمات می باشد. یکی از این بازی ها مشاعره با کلمات است. در این بازی دو نفر یا بیشتر با هم مشاعره می کنند و هر کس با آخرین حرف کلمه ای که نفر قبل گفته است کلمه دیگری می گوید. سایت ها و اپلیکیشن های بسیاری در زمینه بازی با کلمات وجود دارند که استفاده از آنها می تواند یادگیری کلمات جدید را برای شما لذت بخش کند.

 

 

2. هر وقت به کلمات جدید برخوردید معنی آنها را چک کنید

زمانی که به کلمه جدیدی برخوردید که معنی آن را نمی دانید، ساده از آن رد نشوید. ابتدا سعی کنید با توجه به متن معنی آن را حدس بزنید.  سپس معنی آن را در دیکشنری چک کنید و ببینید آیا معنی آن را درست حدس زده اید یا نه. به مرور خواهید دهید که حدس های شما بهتر و دقیق تر می شود. اگر در همان لحظه ای که به کلمه جدید برخوردید امکان چک کردن معنی آن را نداشتید می توانید آن کلمه را جایی یادداشت کنید و بعدا اینکار را انجام بدهید. اگر بعد از مواجه شدن با کلمات جدید معنی آنها چک کنید و برای هر کلمه این کار چند بار اتفاق بیافتد، قطعا آن کلمه را یاد خواهید گرفت. از کلمات جدیدی که یاد می گیرید در صحبت ها و متن هایی که می نویسید استفاده کنید. با این روش یاد می گیرید که چه موقع و در چه شرایطی از آن کلمه استفاده می شود. 

 

 

3. از دیکشنری استفاده کنید

دیکشنری یکی از بهترین منابع برای یادگیری کلمات جدید است. دیکشنری خوب اطلاعات زیادی به شما می دهد. در دیکشنری می توانید علاوه بر یادگیری معنی کلمات اطلاعات دیگری همچون مترادف یا متضاد کلمات، تلفظ صحیح کلمات، کاربرد های و معنی های مختلف، و بسیاری اطلاعات دیگر بدست آورید. امروزه با پیشرفت تکنولوژی دیکشنری ها هم بصورت نرم افزاری و آنلاین تهیه شده اند که استفاده از آنها هم سرعت چک کردن اطلاعات را افزایش می دهد و هم تجربه یادگیری را لذت بخش تر می کند. اگر قبلا از دیکشنری استفاده نمی کردید خیلی زود برای خود یک دیکشنری تهیه کنید. 

 

 

4. از سایت ها و یا نرم افزارها کمک بگیرید

یکی از منابعی که در یادگیری کلمات جدید بسیار کارآمد است استفاده از سایت ها و نرم افزارهایی کامپوتری یا موبایلی هستند. این منابع علاوه بر این که می توانند به عنوان یک فرهنگ لغت استفاده شوند، امکانات دیگری نیز در اختیار شما قرار می دهند. برای مثال نرم افزار های موبایل یا کامپیوتری هر روز یک کلمه جدید به شما معرفی می کنند. به این ترتیب شما در سال 365 کلمه جدید یاد می گیرید. سایت هایی نیز وجود دارند که در آنها با فعال کردن سرویس دریافت لغت روز از طریق ایمیل، هر روز یک لغت جدید با معنی و مثالبه ایمیل شما ارسال می شود.  

 

 

5. از کتاب خواندن و مطالعه غافل نشوید 

یکی از بهترین روش ها برای یادگیری کلمات جدید یادگیری آنها در متن است. یادگیری کلمات بصورت یک لیست و خارج از متن نمی تواند در به یاد سپاری کلمات به شما کمک کند. طبق تحقیقات کلماتی که متن یاد گرفته می شوند برای مدت بیشتری در خاطر می مانند. به همین دلیل سعی کنید مطالعه کتاب، مجله و یا وبسایت های انگلیسی را در برنامه روزانه خود قرار دهید. سعی کنید متن هایی با موضوعات مختلف بخوانید، تا به این روش دایره لغات خود را در موضوعات مختلف افزایش دهید. در زمان مطالعه وقتی با کلمه ای برخورد کردید که معنی آن را نمی دانید، سعی کنید معنی آن را با توجه به جملات قبل و بعد آن حدس بزنید. سپس کلمه را در دیکشنری چک کنید تا ببینید چقدر حدستان درست بوده است. روزانه زمانی را برای خواندن اختصاص دهید و از خواندن لذت ببرید. 

 

 

 

 

 

 

6. بازی با کلمات داشته باشید 

بازی های بسیاری بصورت آنلاین یا نرم افزاری وجود دارند، که می توان برای یادگیری کلمات از آنها استفاده کرد. 

 

 

7. از کلماتی که یاد می گیرید استفاده کنید

در مکالمات، ایمیل ها و یا متن هایی که می نویسید از کلمات جدید استفاده کنید. این روش بسیار جذاب است و باعث می شود کلمات بخوبی بخاطر سپرده شوند. سعی کنید در روز حداقل از 3 کلمه جدید در مکالمات خود با دیگران استفاده کنید. 

 

 

8. ریشه شناسی یاد بگیرید

خیلی از کلمات انگلیسی ریشه لاتین یا یونانی دارند. وقتی این ریشه های یونانی یا لاتین با هم ترکیب شوند کلمات جدیدی شکل می گیرند. برای مثال astr  به معنی ستاره + logy به معنی مطالعه، کلمه astrology را تشکیل می دهند که معنی مطالعه ستاره ها یا ستاره شناسی می شود. یک دیکشنری ریشه شناسی تهیه کنید. 

 

 

9. یک دوست انگلیسی زبان پیدا کنید

برای اینکه بتوانید کلمات جدیدی را که یاد می گیرید تمرین کنید بهترین راه داشتن یک دوست انگلیسی زبان است. امروزه به کمک اینترنت نیازی نیست که دیگر دوست شما در کنار شما باشد. می توانید از طریق ایمیل، چت و یا مکالمه تلفنی با هم ارتباط برقرار کنید. اگر دوست شما بداند که شما زبان انگلیسی یاد می گیرید می تواند شرایطی ایجاد کنید تا شما از کلمات جدید در مکالمه خود استفاده کنید. از آنجایی که صحبت کردن با دوستان لذت بخش است شما هیچ وقت از این کار خسته نمی شوید. اگر دوست شما هم در حال یادگیری زبان شما باشد آن وقت اشتباهات یکدیگر را بهتر درک می کنید. 

 

 

10. رادیو گوش کنید، تلویزیون ببینید

و پادکست های انگلیسی مورد علاقه خود را پیدا کنید و سعی کنید با گوش کردن آنها را بفهمید. 

 

مطالب اخیر