یادگیری مکالمه زبان انگلیسی

یادگیری مکالمه زبان انگلیسی

برای یادگیری زبان انگلیسی عجله دارید؟

یکی از بهترین راه ها برای یادگیری زبان انگلیسی صحبت کردن به زبان انگلیسی با کسی است که می تواند انگلیسی صحبت کند. تماشای فیلم ها و سریال های انگلیسی و گوش کردن به رادیو های انگلیسی هم می تواند بسیار کمک کند. شرکت در یک دوره آموزش زبان انگلیسی یکی دیگر از راه های یادگیری است. همیشه یک دیکشنری انگلیسی (کتاب یا نرم افزار موبایل) همراه داشته باشید تا معنی کلمات جدید را در آن پیدا کنید.  برای یادگیری بیشتر زبان انگلیسی راه های دیگری هم هست مثل نوشتن متن های انگلیسی بطور روزانه و غیره که در ادامه مطلب آمده است.

 

 

1. هر روز کمی انگلیسی صحبت کنید 

بهترین راه یادگیری زبان جدید صحبت کردن به آن زبان است، حالا می خواهد پنج کلمه بلد باشید یا بسیار روان صحبت کنید. صحبت کردن به زبان انگلیسی با یک نفر دیگر سریع ترین و موثر ترین روش یادگیری زبان است. 

 • منتظر این نباشید که برای انگلیسی صحبت کردن اعتماد به نفس کامل پیدا کنید، چون رسیدن به این سطح از یادگیری زمان بسیاری می برد. پس، از منطقه امن خود خارج شوید و همین امروز شروع به انگلیسی صحبت کردن کنید. اینطوری با دیدن سرعت یادگیری زبان در خود شگفت زده خواهید شد.
 • اگر می توانید با یک نفر که زبان مادری او انگلیسی است هم صحبت شوید و از او بخواهید با شما انگلیسی صحبت کند. می توانید به او پیشنهاد تبادل زبان بدهید، یعنی او 30 دقیقه با شما انگلیسی صحبت کند و شما 30 دقیقه با او زبان مادری خود را تمرین کنید.
 • اگر در محیطی زندگی یا کار می کنید که کسانی در آن انگلیسی زبان هستند، می توانید با مکالمه های کوتاه با مردم صحبت کنید، که به یادگیری، بسیار کمک می کند، مکالمه هایی مثل سلام و پرسیدن حال و احوال یا درخواست کمک برای گرفتن یک آدرس. 

 

 

2. بر روی تلفظ انگلیسی تمرین کنید 

حتی اگر دانش خوبی نسبت به زبان انگلیسی داشته باشید و گرامر خوب و دامنه لغت وسیع داشته باشید بدون تلفظ مناسب کسانی که زبانشان انگلیسی است متوجه صحبت های شما نمی شوند. 

 • اگر واقعا قصد تقویت زبان انگلیسی را دارید باید بدانید که تلفظ صحیح و واضح بسیار مهم است. برای این امر بدقت به انگلیسی زبان ها گوش کنید و ببینید آنها چطور کلمات و صداها را ادا می کنند، سپس تمام سعی خود را بکنید تا تلفظ آنها را تقلید کنید. 
 • به صداهایی که برای شما آشنا نیست یا در زبان مادری شما وجود ندارد دقت بیشتری بکنید. برای مثال بسیاری از ایرانی ها در تلفظ صدای "th" مشکل دارند. چون که این صدا در زبان مادری آنها نیست. 
 • به یاد داشته باشید که تلفظ بعضی از کلمات انگلیسی در کشور های متفاوت انگلیسی زبان یکسان نیست. برای مثال انگلیسی آمریکایی بسیار متفاوت از انگلیسی بریتانیا است. اگر قصد زندگی یا کار کردن در یک کشور انگلیسی زبان خاص را دارید، در هنگام یادگیری، تفاوت های تلفظ را حتما در نظر بگیرید. 

 

 

3. دامنه لغات خود را افزایش دهید و از عبارت های عامیانه استفاده کنید

هر چقدر که کلمات و عبارت های بیشتری بلد باشید، انگلیسی صحبت کردن برای شما آسان تر خواهد شد. 

 • باز هم صحبت کردن با انگلیسی زبان ها می تواند به شما کمک کند تا کلمات و عبارت های روزمره و مصطلح را به شکلی طبیعی یاد بگیرید. همچنین خواندن کتاب، تماشای تلویزیون انگلیسی زبان و گوش دادن به اخبار انگلیسی برای افزایش دامنه لغت سودمند است. 
 • اگر می خواهید کلماتی را که یاد گرفته اید بخاطر بسپارید و فراموش نکنید، سعی کنید آنها را در یک جمله استفاده کنید، این روش بهترین راه برای به خاطر سپردن کلمات برای طولانی مدت است.
 • یک راه آسان دیگر برای یاد گرفتن بعضی کلمات این است که روی اشیاء و وسایل خانه برچسب نام انگلیسی آنها را بچسبانید، برای مثال روی آینه برچسب "mirror" بزنید. به این ترتیب در طول روز هر وقت به آینه نگاه کنید این کلمه برای شما مرور می شود. 
 • سعی کنید از یک دفترچه همراه یا نرم افزار های موبایل برای یادداشت ضرب المثل ها و عبارت هایی که انگلیسی زبان ها استفاده می کنند کمک بگیرید. برای مثال وقتی که باران شدید ببارد از اصطلاح "it's raining cats and dogs" استفاده می شود. هر وقت کاری یا چیزی بسیار آسان باشد به آن "a piece of cake " گفته می شود. استفاده از این نوع عبارت های زیبا در مکالمه سطح زبان شما را چندین برابر بیشتر می کند.  

 

 

4. در کلاس های زبان انگلیسی و بحث آزاد شرکت کنید

یکی دیگر از راه های تمرین مکالمه بصورت منظم و هفتگی شرکت در کلاس های گروهی بحث آزاد (free discussion) است. 

 • خوبی شرکت در کلاس های انگلیسی این است که در آنها می توانید بیشتر بر روی جنبه های ساختاری زبان توجه کنید. در کلاس شما یاد می گیرید چطور از نظر گرامری درست صحبت کنید که شامل ساختار صحیح جمله و صرف افعال می شود و این یادگیری شما را به سمت یک دیدگاه ساختاری نسبت به یادگیری زبان پیش می برد.
 • از سوی دیگر، در کلاس های بحث آزاد تمرکز بر روی گرامر نیست بلکه بر روی برقراری ارتباط و تبادل اطلاعات است و در این کلاس ها نسبت به کلاس های گرامر راحت تر می توانید رابطه ایجاد کنید. شرکت در این گروه ها به شما یاد می دهد چطور با اعتماد به نفس و راحت در مقابل دیگران به زبان انگلیسی صحبت کنید. 
 • هم کلاس های گرامر و هم گروه های بحث آزاد مزایا و معایب خود را دارند، پس بهتر است در هر دو آنها شرکت کرد تا مکمل یکدیگر باشند. 

 

 

5. یک دیکشنری انگلیسی همراه خود داشته باشید

همیشه همراه داشتن یک دیکشنری انگلیسی چه بصورت کتاب یا بصورت نرم افزار موبایل بسیار کمک می کند.

 • اگر همیشه یک دیکشنری همراه خود داشته باشید هیچ وقت بخاطر ندانستن یک کلمه یا معنی آن در مکالمه گیر نمی کنید. دیکشنری می تواند آبروی شما را بخرد، مثلا وقتی که دارید با یک توریست مکالمه می کنید و وسط جمله یک کلمه را فراموش می کنید، می توانید ظرف چند ثانیه آن کلمه را از دیکشنری پیدا کنید و مکالمه خود را ادامه دهید.
 • علاوه بر نجات شما از مخمصه، چک کردن یک کلمه در دیکشنری و استفاده بلافاصله آن در جمله باعث می شود آن کلمه را برای همیشه (یا حداقل مدت زیادی) بخاطر بسپارید. 
 • در طول روز و زمان های پرتی که دارید مثل وقتی که در مترو هستید یا در ایستگاه منتظر اتوبوس نشسته اید و یا وقتی یک فنجان قهوی می نوشید می توانید دیکشنری را باز کنید و چند کلمه جدید یاد بگیرید. در روز می توانید بین 20 تا 30 کلمه را به این روش یاد بگیرید.  
 • اگر تازه کار هستید از یک دیکشنری انگلیسی به فارسی استفاده کنید ولی به محض اینکه سطح شما بالاتر رفت (دانش زبان انگلیسی شما بیشتر شد) از یک دیکشنری انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید که معنی کلمات را به زبان انگلیسی توضیح داده باشد. 

 

مطالب اخیر