چطور انگلیسی بخوانیم

چطور انگلیسی بخوانیم

هر روز مطالعه کنید

یاد گرفتن یک زبان جدید یک فعالیت زمان بر است و به گفته ی بعضی بیشتر از 300 ساعت زمان نیاز دارد. بیشتر متخصصان پیشنهاد می کنند که بجای مطالعات سنگین و طولانی فقط در یک یا دو روز در هفته بهتر است مطالعه کوتاه مدت اما هر روزه داشته باشیم. حتی مطالعه 30 دقیقه ای در هر روز، باعث می شود زبان شما به مرور پیشرفت کند. 

فعالیت های متنوع انجام دهید

در هر نوبت مطالعه کردن بجای اینکه بر روی یک فعالیت تمرکز کنید، سعی کنید فعالیت های مختلفی را انجام بدهید. برای مثال کمی گرامر بخوانید، یک تمرین کوتاه شنیداری انجام دهید، و سپس یک مقاله با همان موضوع بخوانید. برای انجام این فعالیت ها زمان زیادی را اختصاص ندهید، مثلا 20 دقیق برای هر کدام از این 3 تمرین زمان زیادی است. تنوع باعث می شود ذهن شما درگیر بماند و از مطالعه کردن لذت ببرید. 

بخوانید، ببینید، و گوش کنید

خواندن روزنامه یا کتاب های انگلیسی، گوش دادن به آهنگ انگلیسی و تماشای فیلم های انگلیسی، همگی می توانند مهارت های نوشتار و شنیداری شما را تقویت کنند. با استمرار در انجام این فعالیت ها بطور ناخودآگاه مطالبی مثل تلفظ، نقش های کلمات، لهجه و گرامر را یاد می گیرید. یک قلم و کاغذ همراه داشته باشید و کلماتی را که می خوانیدو یا می شنوید و برای شما جدید هستند را بنویسید. سپس معنی آنها را پیدا کنید و دفعه بعدی که در کلاس یا هر جای دیگری که مکالمه اجرا می کنید از این کلمات در صحبت های خود استفاده کنید. 

صداهای زبان انگلیسی را یاد بگیرید

کسانی که انگلیسی زبان مادری آنها نیست برای یادگیری تلفظ بعضی از کلمات انگلیسی با مشکل مواجه می شوند، بخصوص که بعضی از صداهای زبان انگلیسی در زبان فارسی موجود نیست مثل صدای th که صدایی بین صداهای س و ت و گاهی هم صدایی بین ذ و ت می دهد. یا بعضی از کلمات هستند که از نظر املا بسیار شبیه هم هستند اما تلفظشان کاملا متفاوت است مثل کلمه tough "تاف" و کلمه though "ذو" که تلفظشان کاملا متفاوت است. یا بعضی وقت ها هم در بعضی از کلمات بعضی از حرف ها خوانده نمی شوند مثل حرف k در کلمه knife.

مواظب کلمات هم صدا باشید

کلمات هم صدا کلماتی هستند که تلفظشان یکسان است اما املاء و معنی متفاوتی دارند. در انگلیسی تعداد این نوع کلمات کم نیست و همین موضوع یکی از دلایل سخت بودن یادگیری زبان انگلیسی می باشد. برای مثال در جمله "Pack your clothes, then close the suitcase" به معنی "اول لباس هایت را جمع کن، بعد ساک را ببند" کلمه های clothes و close یک تلفظ دارند اما املاء و معنی متفاوتی دارند. 

حروف اضافه را یاد بگیرید

حتی دانش آموزان پیشرفته زبان انگلیسی هم در یاد گرفتن حروف اضافه انگلیسی مشکل دارند. از حروف اضافه برای توصیف مدت، مکان، جهت و رابطه بین اشیاء استفاده می شود. از بین حروف اضافه انگلیسی پر کاربرد ترین آنها on, of, و for می باشند، اما تعداد حروف اضافه انگلیسی زیاد است و یادگیری آنها و قوانین استفاده از آنها کمی سخت است. به گفته متخصصان بهترین روش برای یادگیری آنها حفظ کردن و استفاده کردن از آنها در جملات است.

بازی های لغت و گرامر انجام دهید

با انجام دادن بازی های لغت که مربوط به موضوعاتی باشند که در کلاس آنها را کار می کنید، می توانید مهارت های زبانی خود را افزایش دهید. برای مثال اگر قرار است درباره موضوع تعطیلات صحبت کنید کمی درباره آخرین سفر خودتان و کارهایی که در آن انجام دادید فکر کنید و یک لیست از کلماتی که مربوط به فعالیت های مسافرتی است را تهیه کنید. 

درباره گرامر هم می توان فعالیت مشابهی انجام داد. مثلا اگر می خواهید صرف افعال در زمان گذشته ساده را انجام دهید، درباره کارهایی که هفته گذشته انجام داده اید فکر کنید. لیستی از افعالی تهیه کنید که آنها را انجام داده اید، و آنها را در زمان های مختلف صرف کنید. اگر در انجام این کار با مشکل مواجه شدید از منابعی مثل دیکشنری استفاده کنید. این دو تمرین به شما کمک می کنند تا قبل از کلاس ذهن شما نسبت به کلمات و گرامر، برای کلاس آماده شود. 

بنویسید

تمرین و تکرار کلید موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی است، و تمرین های نوشتاری یکی از بهترین تمرین ها برای یادگیری هستند. هر روز 20 الی 30 دقیقه از وقت خود را صرف نوشتن اتفاقاتی کنید که در روز برایتان اتفاق افتاده اند. مهم نیست که از کامپیوتر استفاده کنید یا قلم و کاغذ. با عادت کردن به نوشتن به این نتیجه می رسید که به مرور مهارت های زبانی شما تقویت می شوند. 

وقتی در نوشتن اتفاقات روزانه ماهر شدید، خود را به چالش بیاندازید و تمرین های خلاقانه نوشتاری انجام بدهید. مثلا یک تصویر از یک کتاب، مجله یا هرجای دیگری را انتخاب کنید و درباره آن یک پاراگراف بنویسید. یا اینکه درباره شخصی که او را به خوبی می شناسید یک شعر یا یک داستان کوتاه بنویسید. حتی می توانید مهارت نامه نگاری خود را تقویت کنید. به این ترتیب شما هم از یادگیری لذت خواهد برد و هم زبان انگلیسی را بهتر یاد خواید گرفت. حتی ممکن است به این نتیجه برسید که در نوشتن استعداد دارید. 

مطالب اخیر